Halka Arz Nedir? (2021)

Halka arz nedir sorusu son zamanlarda halka arz edilen hisselerden kar elde edilmesiyle çok sık sorulan sorulardan biri oldu. Halka arz edilen şirket sayısının çoğalmasıyla ve halka arza talep eden kişi sayısının çoğalmasıyla halka arzlar hızlı kar elde etme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bizde yatırımcılar için halka arz nedir ve nasıl halka arza katılabilirsiniz anlattık.

Halka Arz Nedir? Ne anlama Gelir?

Halka arz, bir şirketin hisselerinin bir kısmını borsada yatırımcılara satması demektir. Bir şirketin hisselerini halka arz edebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlediği bazı şartları sağlaması gerekir. Gerekli şartları sağlayan Şirketler, hisselerini halka arz edebilmek için SPK’ya başvurur ve onay aldıktan sonra belirlediği halka arz yöntemiyle halka arzı gerçekleştirir.

Halka Arz Yöntemleri

Halka arz yöntemi, mevzuatımızda bir kaç farklı şekilde belirlenmiştir. Bireysel yatırımcılara halka arz Talep Toplama Yöntemiyle Halka Arz ya da Borsada Satış Yöntemiyle Halka Arz şeklinde olabilir. Bu yöntemlerin ne demek olduklarını, farklarını ve yatırımcı için avantaj ve dezavantajlarını ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

Şirketler Neden Halka Arz Olur?

Peki Şirketler neden halka arz olur? Şirketler alacakları borçları ve yatırımları olan bir varlıktır. Halka arz edilen şirketler, hisselerini bedel karşılığı satarak bir gelir elde eder. Bu geliri borçlarını kapatmak için ya da yeni yatırımlar yapmak için kullanabilir. Şirketler faizle borçlanmak yerine paylarını satarak faizsiz ve geri ödemesiz gelir sağlamış olurlar.

Örneğin 10 milyon TL sermayeli ve 5 ortaklı bir şirketin her ortağının %20 paya sahip olduğunu varsayalım. Şirket 1 milyon adet hissesini Borsada işlem görmesini isteyip halka arz edebilir. Her hissesini 5 TL’den satması durumunda şirket 5 milyon TL gelir elde edecektir. Halka arz ortaklardan satış olarak yapılırsa her ortağın payı 1,8 milyona düşecek ve pay oranı %18’e düşecektir. Şirket sermaye artımı yoluyla halka arz gerçekleştirirse eski ortakların payı azalmayacak ancak sermaye 11 milyona çıkacağı için her ortağın payı %18,18 olacaktır.

Halka Arza Nasıl Girilir?

Yatırımcılar için ise halka arzın anlamı borsada işlem görmeye başlayacak hisseleri ilk elden yani birincil piyasadan almaktır. Bireysel yatırımcılar, aracı kurumlar vasıtasıyla açacakları yatırım hesabı ile halka arza katılabilir. Borsada işlem görmeye başlayacak olan şirket paylarını halka arz ile almanın bir çok avantajı olabilir. Örneğin halka arzlarda hisse, değerlendirilen fiyatının altında primli olarak halka arz edilebilir. Bu durumda yatırımcı halka arza girerek o şirket paylarını almak ve şirkete ortaklık anlamına gelen hisse senedine yatırım yapmak isteyebilir. Bunun yanında ülkemizde halka arz edilen şirketlere ait payların son zamanlarda borsada hızlı bir yükseliş yaşaması, yatırımcıların kısa vadede kar elde edebileceği bir araç olarak görmesine yol açmaktadır.

Bu yazımızda halka arz nedir sorusuna yanıt aradık. Halka arz ile ilgili merak ettiklerinize diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir